Një Maji Erotik: Thuaje me një lule

Një Maji, atëher, festa e luleve, një festë që bëhej nga vitet e lashta me formën e kopshteve me lule që celin lule. Kopshtet e Luleve u përhapën shumë shpejt dhe morën një formë shumë më gjërë në vënd.

Festimi i 1 Majit u ruajt deri në ditët tona, duke i shndërruar thjesht procesionet në zbukurimin e derës tonë me kurora lulesh. Dhe sigurisht, ku lulet dhe ku dashuria! Kështu që thash, në bazë traditën që c’do shenjë do lulet e tij, t’ju sugjeroj mënyrën më të lehtë për të “celur” zemrat e të dashurve tuaj.

Dashi

Dashët si shenjë e Zjarrit dhe me udhëheqës Marsin, shpesh e urrejnë romanticitetin dhe deklaratat e ëmbëlta të dashurisë. Ndërkohë, munden dhe ata të impresionohen nga madhështia dhe bukuria e luleve.

E duan natyrën dhe vecanërisht c’do gjë në ngjyrë të kuqë, ngjyra e preferuar e Marsit. Pra azalea e kuqe dhe tulipanët janë lulet e tyre.

Lindja e tulipanit humbet në thellësinë legjendare të Mesdheut. Ishte dikur një pric Persian që quhej Farah, që ishte shumë i dashuruar me Shirin. Kur e dashura e tij u vra, Farah ra me kalin e tij në një greminë dhe u vetvra. Gjaku i tij njomi tokën dhe c’do spërkitje e tij u bë tulipan. Nga atëher, tulipanët konsiderohen si symbol të dashurisë absolute, dicka që përshtatet me intesitetin e ndjenjave të forta të një Dashi.

Lulkuqet dhe karafilat e kuq munden gjithashtu të bëhen një buqetë e bukur për Dashët, ashtu si dhe zambakët e kuq, lulja e kuqe impresionuese që simbolizon krenarinë, vendosshmërinë dhe bukurinë e shkëlqyeshme me kombinon me shpirtin konkurues të Dashëve.

Demi

Askush nuk mund të dyshojë dhe anën zemërmirë, romantike dhe të ndjeshme të kësaj shenje. Natyra e tyre praktike e themeluar mire, mirëpret ndjeshmëritë e tyre, pasi dhe dashurinë për gjëra të bukura, realizimin e ngjyrave harmonike dhe vlerësimin e thellë për natyrën. Vlerësojnë ofrimin e c’do luleje, vecanërisht nëse është nga të preferuarat e tyre, akoma dhe nëse bëhet fjalë për një buqetë nga margarita të thjeshta.

Nga ai moment e tutje, zambaku dhe lulja lilium janë lulet e tyre karakteristike, vecanërisht ato roz që simbolizojnë pastërtinë dhe virtytet. Aroma e tyre e theksuar dhe e freskët, i mbush dhe i kënaq ndjesitë kërkuese të Demit.

Me udhëheqës Afërditën, mundemi të arrijmë dhe në ngjyrën vjollcë që kombinon dhe me karakterin e tyre të qetë dhe të butë. Fundja, është një symbol modestinë dhe përulësinë. Shoqërojeni buqetën me një frazë si: “Për gjithmonë i/e joti/jotja!” dhe do të mbuloni menjëherë pasigurinë e tyre sentimentale, duke i dhënë hapësëri për pushtet, element që e kanë.

Binjakët

Binjakët janë qënie të përshtatshëm, fleksibël dhe të gjallë. Duke marrë parasysh se simboli i tyre përbëhet nga binjakët qiellor, mundet dikush të kuptohë se përbëhen nga një personalitet shumë dimencional që do tu shkonin shumë lloj lulesh.

Binjakët social dhe të lumtur, munden të vendosin të gjitha fjalët që do mundeshin të shpreh një buqetë me lule. Lulet që kanë një aromë të lehtë si anemone, të njohura dhe si lulet e erës, për shkak se kur fryn era, bën bocet e lules të celin derisa një tjerë erë t’i marrë petalet.

Zambakët e ujit janë gjithashti një bimë karakteristike, vecanërisht në nuancat e të verdhës dhe të portokallisë. Lulja që shquhet për bukurinë e shndritcme dhe kur ofrohet do të thotë se “jam qorruar nga joshja juaj”! Një mesazh I shpejtë që do të gjejë synimin e tij pas u nevojitur shumë shpenzime të tepërta dhe bisedime të pakuptimta..

Si përfundim, lulja delfini shkon plotësisht me anën argëtuese dhe picante të jetës që duan të shohin. Simbolizon zemrën e hapur, ndërkohë që aroma e saj rigjallëruese, shpreh një ndjenjë lehtësimi. Për më tepër, një lule me emër gjitari përshtatet vecanërisht me natyrën e tyre të “dyfishtë”.

Gaforrja

Gaforret  sentimentalë, qeverisen nga Hëna dhe elementi i Ujit. Ndaj… cmënden kur njerëzit shprehin ndjenjat e tyre nëpërmjet një buqetë lulesh, vecanërisht nëse u kujtojnë situatat e të kaluarës. Ndihen shumë më të sigurt, ndërkohë që dhe ata vetë do të vendosin të gjithë ngrohtësine dhe kujdesin e tyre kur bëhet fjalë për të ofruar një buqetë me lule.

Lule të përshtatshme për Gaforret janë lulet që celin gjatë natën nën dritën e Hënës. Zambakët e ujit dhe lulja e zambakut janë më pranë preferencave të tyre. Në Indi dhe në Mesdheun e largët, lotusi simbolizon ndricimin, ndërkohë që për Egjiptianët e Lashtëështë symbol i pjellorisë.

Lule të tjera që lidhen me Gaforren është jasemini I celur, qëështë një bimë e ngjitur me petale të bardha dhe dorëzonjë. Fundja, dhe trëndafilat e bardhë me paparunet e bardha kanë një vënd në zemrën e tyre, mjafton të mbani mend gjithmonë se c’do lloj lule që tu ofroni, duhet ta bëni gjithmonë nga zemra, sepse për mbi të gjitha vlen veprimi.

Luani

Zemërgjërët dhe Luanët fisnikë, ka mundesi të ofrojnë ata vetë më shumë lule, për shkak të natyrës së tyre bujare. Në rast të kundërt, nëse janë marrës, fillimisht kujdesuni, mbi të gjitha, që gjesti juaj të mos kaloj pa u vënë re nga duartrokitësit, dhe së dyti, të paktën buqeta t’ju dorëzohet në situata…high.

Një buqetë nga luledielli, do të rrisë enthusiazmin e tyre, për shkak të paraqitjes së tyre karakteristike shkëlqyese. Thuhet se vendasit e Inkasve adhuronin një lulediell të madh, dhe se të shenjtit vishni diell të mëdhenj në veshjet e tyre. Luledielli ndjek diellin, simbolizon vetë diellin, përcjelljen e ngrohtësisë dhe lumturisë, adhurimit dhe jetëgjatësisë, element që përshin dhe Luani.

Shkruani në një kartë “Të adhuroj si Zot/Perëndeshë” dhe falini bashkë me të një buqetë me lule. U quajtën kështu nga parashtesa greke "Chrys-" që do të thotë ari (ngjyra origjinale) dhe "anthemio" që do të thotë lule. Krisanthemat simbolizojnë optimizmin dhe gëzimin dhe gjethet e tyre të verdha të lehta na kujtojnë personalitetin e ngrohtë, ekstrovert dhe të fortë të Luanëve.

Virgjëresha

Realist, sad he romantikë, janë të gatshëm të pranojnë akoma dhe një kamomil të thjeshtë, mjafton sigurisht të mos u bëjë pis. Për shkak të fiksimit në detaje dhe perceptimin e tyre ekologjik, ndoshta bimët do të ishin më mirë për ta. Kështu që, falini një buqetë peonies, duke i falenderuar për shërbimin që ju ofruan. Besohet se peonie, një barishte-lule e egër tradicionale, mori emrin e saj nga Peona ose Peana, që kishte shëruar Marsin nga plagët e tij.

Legjenda që ka lidhje me këtë lule thotë se Peon ishte nxënësi i Asklipiu, të Zotit të shendëtit dhe mjeksisë. Dikur, Lito (nëna e Apollonit dhe Perëndësha e pjellorisë), i mësoi sesi të fitojë një rrënjë magjike që mbinte në Olimp, e cila zbuste dhimbjen e femrave gjatë lindjes. Asklipios xhelozoi dhe tentoi të vrasë nxënësin e tij, por Dia e shpëtoi Peonan nga zemërimi i Asklipios, duke e shndërruar në një lule Peonias.

Gjithashtu, një buqetë prej levandësh, mund të ofrojë një aromë të freskët por edhe aftësinë e saj antiseptike, element që kërkon një Virgjëreshë.

Ose, një buqetë nga pansies që janë të lidhura në mënyrë të pandashme me afeksionin, ndjeshmërinë, tkurrjen fizike, mirësinë e mendjes, kujtesën dhe të menduarit, do të ishin një zgjedhje jashtëzakonisht e suksesshme.

Peshorja

Peshorja elegante dhe joshëse, kërkon të gjejë balancë në jetën dhe lidhjet e tij, pasi fillimisht,sigurisht, përcjellë dashurinë për veten e tij. Kështu që nëse nuk i falin lule, është i aftë… t’i ofrojë vetë vetes së tij, por fatmirësisht personat që e rrethojnë nuk munden të zëvëndësojnë joshjen e tij dhe shpesh bëhet pranues- vecanërisht femrat- të këtyre lloj dhuratash.

Lulja e tyre e preferuar, trëndafilini, vecanërisht roz. Përfaqëson dashurinë, dëshirën dhe bukurinë femërore. Eshtë akoma simbol pastërie, por edhe këmbënguljeje. Rrezaton elegancë dhe përshtatet me natyrën e tyre të qetë, paqësore dhe delikate. Grekët e lashtë dhe Romakët, i lidhnin trëndafilat me Afërditën, Perëndëshën e dashurisë dhe- si koicidencë- udhëheqës të Peshores.

Gjithashtu, orkideat roz përfaqësojnë bukurinë e rrallë dhe të hollë dhe përcjellin mesazhin e dashurisë së pastër dhe të joshjes së pjekur. Nëse jua falin Peshoret, do të thotë se ndoshta ju shohin shumë të bukur.

Për shkak se duan që jeta e tyre të rrethohet nga romantizmi dhe shije delikate, nuk do t’i thonë jo as një buqete me lulebore. Simbolizimi i luleborës duket se ka ndonjë lidhje me kotësinë dhe dhimbshurinë (ndoshta për shkak të bollëkut të petaleve të saj dhe formën e saj të pasur) por një buqetë lulebore shpreh gjithashtu mirënjohjen e dhuruesit për natyrën e dhimbshme të pranuesit të tij.

Akrepi

Njerëz që udhëhiqen nga pasioni i fortë, përkushtimi i thellë dhe pasioni, me siguri nuk falin as pranojnë kaq lehtë lule. Lulet që u përshtaten janë ato që do të pasqyrojnë intensitetin e ndjenjave të tyre.

Trëndafilat e kuqe janë një zgjedhje shumë e mirë, duke patur parasysh se përshtaten plotësisht me ndjenjat që nxjerrin avash-avash. Zgjidhni trëndafilat e buta, flakë të kuqe, ndoshta dhe me shumë gjemba që simbolizojnë ekzistencën e dashurisë pasionante me dhimbjen. Mesazhi i pasionit dhe dashurisë së zjarrtë do të vlerësohet vecanërisht nga kjo shenjë udhëheqëse.

Gjithashtu, një levizje shumë e mirëështë tu falni një buqetë me lule pasionante dhe shëruese të Brazilit (lulja e pasionit), që mori emrin e saj nga përshkrimet e pjesëve të petaleve të saj, përshkrime  të cilat u kanalizuan nga priftërinjtë e Amerikës së Jugut dhe përfaqësonin elementë të ndryshëm të Kryqëzimit, siç janë pesë petalet dhe pesë sepalët (të cilët ishin dhjetë apostujt përveç Judës dhe Pjetrit), petalet e brendshme në formë fringe (kurora e gjembave), pesë të ngriturat (pesë plagët e Krishtit) dhe shenja e lartë me formën konike (thonjtë) dhe simbolizojnë dhimbjen dhe ndërhyrjen, koncepte kaq të njohura për psikosintezën e një Akrepi.

Shigjetari

Dashamirët e aventurave, aromave shumëngjyrësh dhe ekzotike, do të entuziazmohen nëse u ofroni atyre ndonjë gjë ... të fryrë nga një vend i largët. Për ta, ndershmëria është shumë e rëndësishme, kështu që kur dikush u jep atyre lule, ata duan të jenë të sigurt se ai u jep atyre me gjithë zemër, edhe nëse ata ... i lënë pas mendjelehtësisë. Buqeta juaj gjithashtu duhet të jetë mjaft spektakolare dhe e pasur, pasi ato i vlerësojnë shumë sasitë e mëdha.

Nëse nuk mund të gjeni përfundimisht një bimë ekzotike, jepuni primroset që simbolizojnë rininë dhe shkëlqimin. Ngjyrat e tyre të ndritshme pasqyrojnë karakterin e ndritshëm të Shigjetarit dhe aftësinë e tyre për t'i kapërcyer të gjitha me të qeshura dhe optimizëm.

Jepuni atyre edhe karafila. Në Kinë, karafili shoqërohet me mençuri dhe edukim. Thuhet se emocionon këdo që e shikon dhe është kurioz për të. Të diplomuarit e universitetit veshin karafila në ceremoninë e tyre të diplomimit. Për Shigjetarin, shtrirja e shpirtërore - dhe jo vetëm horizontale - është e ndërthurur me kuptimin e jetës së tyre.

Bricjapi

Ndoshta ana praktike e Bricjapëve do të preferonte, në vend që të merrnin ose t'ju jepnin lule, diçka më të përhershme, sepse lulet për ta janë diçka kalimtare që do të thahet më së shumti prej dy javësh. Por kjo nuk do të thotë që ju mund ta ... skapulizoni atë me "sekonda". Një lule padyshim e lartë, do të vlerësohet shumë, duke i ngarkuar ato me fajin e duhur ... në mënyrë që ata të mund ta kthejnë një ditë çmimin tuaj. Ju madje mund të "standardizoni" tufën tuaj, duke ofruar të njëjtën përbërje në çdo mundësi, në mënyrë që Bricjapi të mund t'ju identifikojë menjëherë.

Kamelia me gjelbërim të përhershëm me lule të mëdha elegante është gjithmonë një alternativë e mirë. Ajo simbolizon mençurinë, epërsinë dhe stabilitetin që vetë Bricjapët përfshijnë në personalitetin e tyre.

Nëse akoma jeni duke pyetur veten se çfarë mund të prekë logjikën e ftohtë e Bricjapit, provoni helleborën ose rrotën e Krishtlindjeve. Ata morën emrin e tyre të dytë nga një legjendë e krishterë, e Evropës veriore, ku një bareshë e re, Magdalene, e mbajti kopenë e saj në një natë të ftohtë dimri. Ndërsa ajo kujdesej për delet e saj, një grup burrash të mençur dhe barinj të tjerë kaluan përpara saj, duke mbajtur dhurata për Jezusin e porsalindur. Magdalena filloi të qajë, sepse ajo nuk kishte një dhuratë për t'i ofruar Mbretit të porsalindur, madje as një lule të thjeshtë ... Një engjëll nga lart, duke dëgjuar britmën e saj, u shfaq para saj. Ai fshiu dëborën mes tyre dhe nga poshtë u shfaq një lule e mrekullueshme e bardhë me prekje rozë.

Aftësia e hellëborës të lulëzojë në muajt më të errët të vitit kur çdo gjë tjetër është ngrirë e bën atë një lule të vlefshme për Bricjapin që vlerëson vetë-disiplinën dhe durimin.

Ujori

Këtu ... ngecëëm! Lulet përmes postës elektronike ose tëpikturuar do të jenë shumë më tërheqëse, pasi ndër të tjera ata nuk kanë nevojë për ujitje. Shumica e Ujorëve do të ishin të gatshëm të pranonin tufën tuaj, vetëm nëse shoqërohej nga diçka ekstreme ose jashtëzakonisht e ndryshme. Nuk dua të them saktësisht që ata nuk i duan lulet. Ata thjesht e konsiderojnë atë një humbje të parave, për të mos përmendur mendimet e tyre të fshehura për "të drejtat e florës". Kjo është arsyeja pse është më mirë t'u ofroni atyre tërë "paketën", domethënë një vazo të tërë, e cila - nëse pikon - mund të vishni ... një tabëll!

Sundimtari i tyre, Urani, ka ndërhyrë edhe këtu dhe lulet që preferojnë nuk janë sigurisht të zakonshme dhe të parashikueshme. Ata vlerësojnë çdo gjë egocentrike dhe origjinale si një tufë me boce. Lulet në formë zemre që përzjejnë të kuqen me gjelbërimin e jeshiles së errët, japin një efekt jashtëzakonisht të bukur dhe ekzotik. Eshtë para së gjithash lulja e mikpritjes.

Gjithashtu, sterlicia ose "zog i parajsës" - për shkak të ngjashmërisë së padiskutueshme me ngjyrat e ndritshme të zogut të famshëm - është një lule mbresëlënëse që shkon krah për krah me anën çuditëse, argëtuese dhe krejtësisht egocentrike të karakterit të tyre.

Peshqit

Ana endërrimtare, e ndjeshme dhe imagjinare e Peshqve përshtatet sipas përkufizimit me atë të luleve. Marrësit ideal, si dhe ofruesit e tufave mund të krijojnë aranzhime të mrekullueshme të luleve nga asgjëja dhe t'u japin atyre njerëzve që duan.

Eshtë gjithashtu ilaçi më i mirë për ta, sepse mund t'i largojë ata menjëherë nga një gjendje e vështirë dhe të ushqejë optimizmin e tyre për javë të tëra.

Lulja e tyre e preferuar është Iris. Lulja mori emrin e saj nga perëndeshë e lashtë Iris, perëndeshë e ylberit, e cila ishte gjithashtu një lajmëtar i perëndive, kryesisht Zeusit dhe Hera. Ajo mbante mesazhe nga "syri i parajsës" (domethënë Iris) në tokë, me kurbën e ylberit. Dhe ne mund t'i japim këtë pjesë të qiellit tek Peshqit ëndërrimtarë për të bërë udhëtimet e tyre aromatike fantastike.

Gjithashtu, një lule e veçantë mund të jetë për ta dhe barbarozën. Geranium ka mesazhin "Unë shëroj të kaluarën time". Pra, nëse mendoni se një person i Peshqve ndjihet i mërzitur dhe i zemëruar dhe shqetësohet nga e kaluara e tij pa mundur ta heqë qafe atë, ofrojini atij një tufë lulesh Geraniums për ta bërë atë të ndjehet më mirë.

Shiko gjithashtu