Asteroid Demeter: Çfarë tregon ajo për lidhje me nënën tonë, por edhe personalitetin tonë si prindër?

×

Error message

  • Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'i18n_string_variable_textgroup_list' not found or invalid function name in variable_callback() (line 150 of /home/astrolog/public_html/sites/all/modules/variable/variable.inc).
  • Warning: Invalid argument supplied for foreach() in variable_build_multiple() (line 69 of /home/astrolog/public_html/sites/all/modules/variable/variable.inc).

Asteroid Demeter: Nëna tokësore, praktike

Asteroidi Ceres është më i madhi nga katër asteroidët kryesorë, por madhësia e tij është më e vogël se ajo e Hënës. Në astrologji, Demetra lidhet me ushqimin, rritjen, shëndetin dhe përfaqëson mëmësinë, ritmet e stinëve, gratë, tranzicionet e feminitetit, prindërimin dhe riprodhimin, madje edhe nxitjen dhe edukimin,birësimin. Temat e saj janë dashuria e pakushtëzuar, shtëpia dhe familja,lidhjet midis prindërve dhe fëmijëve dhe gjithçka që ka të bëjë me përkushtimin dhe instinktet e nënës. Ajo thekson atë që është e thjeshtë, e shëndetshme dhe natyrale. Demetra tregon nevojën për të mbrojtur dhe kultivuar atë që dikton instinkti i nënës, si dhe për të trajtuar natyrën dhe qeniet e tjera jo vetëm me ndjeshmëri dhe respekt, por me kujdes dhe drejtësi.

Simbolizmi dhe arketipet

Perëndesha Demeter ishte nëna e Persefonës, kështu që asteroidi lidhet gjithashtu me pikëllimin, ndarjen dhe humbjen, si dhe fatkeqësitë që pasojnë një humbje. Pra, përfshin edhe çështje të vështira, si mungesa e dashurisë ose ndjenjës së sigurisë në një moshë të vogël, vetëbesimi dhe vetëvlerësimi i reduktuar, rrëmbimi, çështjet e kujdestarisë, humbja dhe bashkimi me familjen. Ai rregullon gjithashtu bujqësinë, tokën dhe ushqimin, jetesën, mbështetjen dhe ndalimin e punës. Si arketipi nënë, Demeter tregon se si do të jetë lidhja me botën natyrore, kordonin e kërthizës që na lidh me jetën.

Demetra në tabelën astrologjike të lindjes

Shenja në të cilën ndodhet Demetra në hartën personale është disi e ngjashme në interpretim me atë që përfaqëson Hëna, por gjithashtu mund të tregojë se si përpiqemi të kujdesemi për të tjerët. Për shembull, njerëzit me Demeter në shenjën e Tokës mund të tregojnë kujdes për të tjerët përmes ndihmës praktike, ushqimit dhe të mirave materiale. Për ata me Demetrën në shenjën e Ujit, mënyra që zgjedhin është mbështetja sentimentale. Për Demeterin e Shenjës Ajrore, përkujdesja është sinonim i komunikimit dhe mbështetjes shpirtërore dhe Fire Sign Demeter tenton të ofrojë mbështetje morale dhe inkurajim. Në të njëjtën kohë tregon llojin e kujdesit që ne vetë kemi nevojë për t'u ndjerë të sigurt.

Nëse një planet personal ose Urani është në kontakt me të, ose shpesh thjesht shenja në të cilën ndodhet, do të tregojë një arketip të fortë femëror të rëndësishëm në jetën tonë, natyra praktike e të cilit na ndihmon të marrim atë që na nevojitet. Nëse ka aspekte të vështira, mund të tregojë përvoja të vështira në fëmijëri, të cilat rezultuan në një rënie të vetëbesimit dhe vetëvlerësimit.

 

Demetra në Dash

Ndoshta ju jeni rritur nga një nënë, personalitet ose familje shumë e fortë, e pavarur dhe e fortë, në një shtëpi të gjallë dhe të zhurmshme, plot rrëmujë dhe energji. Versioni pozitiv i këtij pozicioni është se kishte shumë dashuri nga prindër të përkushtuar, argëtues, me humor dhe shtëpia juaj ishte gjithmonë plot me miq dhe anëtarë të familjes. Versioni negativ është se mund të ketë pasur grindje të brendshme dhe një përpjekje për të dominuar nga më të fortët ose jeni përballur me dhunë, luftime ose armiqësi. Çfarëdo që ka ndodhur ju ka bërë më të fortë dhe doni të jepni më të mirën për ata që doni. Shtëpia juaj ka të ngjarë të ketë gjithashtu energji potenciale. Si prindër ju u jepni ose jeni thirrur t'u ofroni fëmijëve tuaj lirinë, pavarësinë dhe aftësinë për të qenë vetvetja pa u kufizuar nga opinionet e të tjerëve, pasi jeni gjithmonë gati të qëndroni në mbrojtje të tyre dhe të luftoni me krenari në krah të tyre kur ata duan që ju ta bëni këtë.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

Demetra në Demi

Demetra te Demi konsiderohet një pozicion shumë i mirë sepse tenton të japë siguri në jetë. Shtëpia në të cilën jeni rritur ishte ndoshta një shtëpi e mirë, e rehatshme, ndoshta edhe e pasur dhe ju siguronte gjithçka që ju nevojitet. Nëna juaj mund të ketë gatuar më të mirën me duart e saj të vogla, por kujdesej edhe për të ardhmen tuaj. Ndaj u kujdes që të linte ca para mënjanë, për të siguruar shkollimin ose për t'ju blerë një shtëpi. Ajo mund të ketë qenë pak kokëfortë dhe ju ka ngacmuar që të mbani dhomën dhe veten të pastër, ndërkohë që duhet të kryeni edhe punët që ju ka caktuar. Ajo mund të ketë qenë disi e tepruar, madje dominuese ose posesive ndaj jush. Kur të vijë koha për të bërë tuajën, nuk do të kënaqeni me asgjë tjetër veçse më të mirën. Një mjedis tërheqës dhe i qetë është jetik për ju. Ju dëshironi të kujdeseni për njerëzit tuaj, duke u siguruar atyre siguri materiale, gjëra të bukura, kujdes të mirë dhe shumë dashuri. Fëmijët tuaj do t'ju duan për të gjithë këtë, por rezistoni tundimit për të llastuar të gjithë të dashurit tuaj. Ndonjëherë njerëzit duhet të lodhen ose të bëjnë gabimet e tyre për të mësuar.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

 Demetra tek Binjakët

Ky pozicion tregon një jetë të gjallë, ndoshta të zhurmshme ose në ndryshim në shtëpinë ku jeni rritur. Nëna juaj ishte shumë sociale, inteligjente, llafazane dhe e zënë. Ndoshta jeta juaj e përditshme ka pasur dy modele të nënës ose dy shtëpi, nëse për shembull gjyshja juaj kujdesej për ju në të njëjtën kohë disa herë, ose nëse prindërit tuaj jetonin të ndarë. Gjithashtu, mund të ndodhë që për shkak të punës së prindërve tuaj, shpesh keni lëvizur nga një vend në tjetrin pa mundur të lëshoni rrënjë. Me këtë pozicion, jeta në shtëpi është plot lëvizje dhe ndryshueshmëri. Shtëpia juaj ndoshta nuk do të jetë e qetë dhe mund të jeni të prirur për arsye të ndryshme ta zhvendosni ose ta ndryshoni atë çdo disa vjet. Ju e tregoni dashurinë tuaj duke folur për çdo gjë që ka të bëjë me të dashurit tuaj dhe duke i bërë ata të ndihen mirë, ndonjëherë duke përdorur edhe sensin tuaj unik të humorit. Ju i ndihmoni fëmijët tuaj të bëhen më të zgjuar, më socialë dhe me shpirt të lirë. Ju pëlqen t'i pushtoni mendjet e tyre me njohuri dhe trupin e tyre me sport, hobi dhe lojëra, dhe shpesh luani edhe me ta. Ndërsa ky pozicion mund të jetë disi i shkëputur emocionalisht në krahasim me të tjerët, ai ka elementin pozitiv që fëmijët mund të bëhen më të pavarur dhe më të përgjegjshëm për veten në këtë mënyrë.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

Demetra në Gaforre

Dimitra është tek Gaforrja në pozicionin e saj më të fortë. Shtëpia, dashuria dhe siguria janë pothuajse të shenjta këtu. Në fakt, kujdesi tenton të krijojë një lidhje të veçantë që nuk është e lehtë për t'u thyer. Ka një lidhje shumë të thellë dhe shumështresore me familjen, veçanërisht me nënën. Ndonjëherë, për shkak të forcës madhore ose kur jeta e vështirësohej, rolet mund të jenë përmbysur dhe ju keni qenë ai që kujdeseni për të. Ose ndoshta ai ka punuar shumë dhe është mbështetur në ndihmën dhe pjesëmarrjen tuaj. Ndoshta përsëri që në moshë të re keni qenë një krijesë shumë e butë dhe e kujdesshme dhe kujdesi është ose është bërë pjesë e personalitetit tuaj. Instinktet e nënës janë shumë të theksuara. Për të dashurit ju jeni plot mirësi dhe dashuri, mund të gatuani shumë mirë dhe të kënaqeni me punët e shtëpisë. Fëmijët janë thesari juaj më i çmuar dhe gjithçka që dëshironi është lumturia dhe siguria e tyre. Mos lejoni që frika t'ju kthejë në një mburojë tepër mbrojtëse që nuk i lejon ata të çlirojnë forcat e tyre dhe të përballen me jetën. Ju mund të komunikoni dhe të perceptoni atë që shqetëson të dashurit tuaj në mënyrë intuitive. Jeni shumë të ndjeshëm, por duhet të mësoni të doni dhe të kujdeseni më shumë për veten.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com  

 

Demetra te Luani

Ky pozicion tregon një mjedis familjar të ndritshëm, intensiv dhe aktiv. Ndoshta keni pasur edhe një shtëpi pushimi ose një vend pushimi që keni ndjerë gëzim të jashtëzakonshëm dhe keni kujtimet më të mira. Nëna juaj mund të ketë qenë bujare dhe magjepsëse, ose kishte autoritet dhe vendoste rregulla që askush nuk guxoi t'i kundërshtonte. Ajo mund të ketë qenë kërkuese, por plot dashuri, mbrojtje dhe ju keni kaluar shumë mirë së bashku. Shtëpia juaj ishte ndoshta streha e miqve dhe të afërmve, me gosti, tavolina dhe argëtime të shumta. Dhe kur krijoni shtëpinë dhe familjen tuaj, do t'u jepni fëmijëve tuaj të njëjtën dashuri dhe dashuri që ju dhanë juve. Por shmangni tendencat mbizotëruese nëse jeni mësuar në këtë mënyrë, duke ofruar pavarësi së bashku me mbështetjen me gjithë zemër që e dini se sa e rëndësishme është. Gjeni shprehje për ndjekjet e tyre krijuese dhe llastoni me dashurinë tuaj. Kreativiteti dhe shprehja janë shumë të rëndësishme si për ju ashtu edhe për ata.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

 

Demetra te Virgjëresha

Demetra te Virgjëresha është në një pozicion të mirë dhe nëse e keni në horoskop do të thotë se ndjenja e detyrës dhe kontributit dominon jetën tuaj. Lidhja me familjen tuaj është e fortë dhe veçanërisht me nënën tuaj, e cila është një pjesë e rëndësishme e formimit të karakterit tuaj. Zakonisht tregon se jeni rritur nga prindër të duhur, të ndershëm dhe punëtorë, të cilët ju kanë mësuar të jeni të sjellshëm, të dobishëm, të pastër dhe të zellshëm. Dhe kur të vijë koha për t'u kujdesur për familjen tuaj, do të jeni sa më të përgjegjshëm. Shtëpia do të jetë e pastër dhe e rregullt dhe do të ketë organizim dhe kujdes për gjithçka. Ushqimet do të jenë të shëndetshme dhe ushqyese dhe faturat do të paguhen në kohë. Dhe më e rëndësishmja, fëmijët tuaj do të rriten me një kombinim të shëndetshëm dashurie dhe disipline, në mënyrë që ata të bëhen vetë njerëz të fortë, të shëndetshëm, korrektë, punëtorë dhe të përgjegjshëm. Por mos u mundoni të jeni perfekt në çdo gjë dhe merrni të gjitha barrat mbi supet tuaja, sepse të tjerët mund të përfitojnë nga natyra juaj dhuruese.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

 

Demetra në Peshore

Një nënë e sjellshme, e shoqërueshme, me një ndjenjë të mprehtë harmonie apo arti, që jepte, por ndoshta nuk vendoste shumë kufij, është e mundur me këtë pozicion. Prindërit ose kujdestarët tuaj mund të kenë qenë personazhe të kundërta dhe shpesh ka pasur dallime mes tyre. Barra e balancimit të gjërave mund të ketë rënë mbi ju për të ndërmjetësuar mes anëtarëve të familjes në grindje, një detyrë që nuk ishte më e mira për një fëmijë. Por ju nuk dëshironi që të dashurit tuaj dhe fëmijët tuaj të rriten mes konfrontimeve. Ju dëshironi që ata të rriten në një shtëpi të bukur me paqe, bukuri dhe mirëkuptim. Ju nuk dëshironi që ata të ndihen të padashur ose të ndarë nga prindërit e tyre, siç mund të jeni ndjerë ndonjëherë. E megjithatë, pavarësisht dashurisë dhe qëllimeve tuaja më të mira, qasja juaj racionale dhe disi neutrale nuk mund të krijojë kurrë distancë me të dashurit. Mundohuni të jeni më të disponueshëm emocionalisht dhe të zbatoni disa rregulla ose disiplinë gjithashtu, pasi kjo krijon më shumë siguri në lidhje.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

 

Demetra në Akrep

Demetra në Akrep mund të tregojë një figurë nënë me një personalitet të fortë dhe ndjenja të forta dashurie, gjë që ju bëri të ndiheni shumë të sigurt dhe të fortë. Nga ana tjetër, ai mund të ketë mbartur cilësitë negative të Akrepit, si xhelozia apo tendenca manipuluese. Në familjen tuaj mund të ketë pasur njerëz shumë intensivë, dinamikë dhe pasionantë që ju kanë dashur, luftuar dhe mbrojtur me të gjitha forcat e tyre. Ndoshta ka pasur ende pasione dhe pika të errëta, si divorci, dhuna, ngjarje dramatike, hakmarrja, abuzimi dhe urrejtja që as nuk doni t'i mbani mend. Por ju dëshironi që shtëpia juaj të jetë e sigurt, plot emocione dhe të keni në të ata që doni. Ka fertilitet në këtë pozicion dhe mund të keni shumë pasardhës nëse ka shenja të tjera pozitive në hartën tuaj astrologjike. Ju jeni jashtëzakonisht mbrojtës nga natyra, veçanërisht për fëmijët tuaj, deri në atë pikë sa mund të zhvilloni edhe frikë të tepruar për çdo gjë që ndodh. Dashuria juaj nuk duhet t'ju çojë në ekstreme, pasi dëshira juaj për t'i mbrojtur ato mund t'i kalojë kufijtë e asaj që është normale. Përpiquni të jeni një fener force dhe mirësie për veten dhe të dashurit tuaj.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

 

Demetra në Shigjetar

Një figurë nëne inteligjente, llafazane dhe e palëkundur, që solli kuptim dhe shpresë edhe nga vështirësitë më të mëdha, mund të jetë përgjegjëse për mënyrën e pavarur dhe optimiste që e shihni jetën sot. Ajo mund të ketë bindje të forta, të jetë e arsimuar dhe e lexuar mirë, ose të jetë nga një vend dhe kulturë tjetër. Ky pozicion do të thotë gjithashtu se pavarësia juaj mund t'i ketë shënuar prindërit tuaj më shumë sesa ata ju. Është një tjetër origjinalitet i Shigjetarit kureshtar, të zhurmshëm dhe inteligjent. Sado që ata përdornin mjetet e njohura të prindërimit, nga trajtimet dhe ndëshkimet deri te kërcënimet dhe faji, ka shumë mundësi që ju të ishit gjithmonë jashtë dhe gjithmonë të gatshëm për aventura të reja. Pavarësisht përpjekjeve të tyre për t'ju zgjuar, fëmijëria juaj ishte mjaft e shkujdesur dhe argëtuese, dhe ju e mbani të njëjtën energji në familjen tuaj. Ju merrni një rol aktiv në jetën e fëmijëve tuaj, duke inkurajuar sportin, aventurën dhe lirinë individuale. Mund të mos jeni gjithmonë të sjellshëm, por jeni gjithmonë aty me ndershmëri dhe këshilla të dobishme kur ata kanë nevojë. Ju nuk i detyroni ata të adoptojnë ndonjë sistem besimi sepse preferoni që ata të kenë pavarësinë e mendimit dhe dëshironi që ata të mësojnë të marrin vendime të mira për rrugën që do të ndjekin.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

 

Demetra në Bricjap

Bricjapi nuk është vendosja më e mirë për Demeter. Kjo mund të nënkuptojë një figurë nëne që ishte ndoshta e rreptë, priste shumë nga ju dhe vendoste rregulla për jetën tuaj të përditshme. Ndoshta familja juaj dhe veçanërisht babai juaj ka munguar emocionalisht ose praktikisht, ose edhe në disa raste ai mund të ketë qenë i ftohtë, i rreptë dhe ju është dashur të përpiqeni të fitoni dashurinë ose vëmendjen e tij. Kështu, mund të keni mësuar të keni strukturë në jetën tuaj të përditshme, por edhe t'i jepni përparësi detyrimeve dhe asaj që mund të arrini në mënyrë që të ndiheni të sigurt dhe të sigurt. Ju si prindër i doni fëmijët tuaj me gjithë zemër dhe pikërisht kjo është arsyeja pse punoni kaq shumë për t'u siguruar atyre një shtëpi të rehatshme që ka gjithçka. Por kjo mund t'ju rrëmbejë juve dhe atyre ngrohtësinë, argëtimin ose dashurinë. Ju preferoni të tregoni dashurinë tuaj duke u siguruar atyre objekte që u nevojiten. Por ata gjithashtu kanë nevojë për praninë tuaj fizike ose të paktën praninë tuaj sentimentale. Lëreni shpirtin tuaj të lirë të tregojë sa më shpesh dashurinë që fsheh brenda.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

 

Demetra tek Ujori

Ky pozicion mund të tregojë një nënë të pazakontë që ishte më racionale sesa emocionale. Do të thotë gjithashtu se jeta juaj në shtëpi ka qenë e pazakontë, ose ndoshta ju jeni përballur papritur me disa ndryshime rrënjësore, madje edhe me çrrënjosje. Prindërit tuaj mund të kenë qenë një çift jokonvencional ose emocionalisht i largët. Ndoshta ka pasur një ndarje që e ktheu jetën tuaj përmbys ose situata të tjera të pazakonta si birësimi, kujdestaria dhe ju u detyruat të kujdeseni për veten tuaj. Ndonjëherë, për shkak të këtyre rrethanave të veçanta, mund të ndiheni se jeni shumë të ndryshëm që dikush t'ju kuptojë. Ju dëshironi që fëmijët tuaj të kenë dashuri, pranim dhe perceptim për të ofruar të njëjtën gjë, ndaj i mësoni ata të shohin nën sipërfaqe. Në të njëjtën kohë ju u tregoni atyre vlerën e miqësisë, kontributit social dhe solidaritetit. Por në të njëjtën kohë mos harroni të jeni pranë tyre duke u ofruar mirëkuptim dhe dashuri. Edhe fëmijët energjikë kanë nevojë për një përqafim të madh për të ndjerë dashurinë tuaj, ndaj mos harroni t'u tregoni atyre dashuri kur ata kanë nevojë.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

 

Demetra në Peshqit

Dimitra te Peshqit nuk është në të mirën e saj. Ndoshta kjo është arsyeja pse nëna juaj mund të ketë qenë një personalitet i sjellshëm dhe i ndjeshëm, por ndoshta edhe mjaft kompleks që ju të lidheni siç duhet ose t'i besoni me gjithë zemër. Fëmijëria juaj mund të ketë qenë një përzierje kujtimesh të mira dhe të dhimbshme. Jeta juaj mund të ketë qenë paksa kaotike ose ndoshta disa rrethana ju kanë kufizuar nga bota e jashtme dhe keni qenë të varur nga prindërit tuaj. Por mund të përpiqeni të krijoni një shtëpi "strehë", e cila do t'ju mbrojë nga ashpërsia e përditshmërisë dhe do të duket paksa si një përrallë. Empatia e pamasë që ju jep ky pozicion ju bën shumë të ndjeshëm ndaj dhimbjeve të të tjerëve dhe shumë vetëmohues. Por shpesh kjo çon në mungesë të kufijve dhe disiplinës dhe kjo mund të çojë në një familje jashtë kontrollit. Nëse marrëdhëniet tuaja ndërlikohen, ato mund t'i bëjnë fëmijët tuaj të ndihen të lënë pas dore. Kufizoni tendencën për të ofruar shumë dhe përpiquni të bëheni më të përgjegjshëm dhe praktik.

Për të zbuluar se cilën shenjë keni Demeter në hartën tuaj astrologjike, mund të dërgoni një e-mail tek stafi astrologu.al me të dhënat tuaja në:

ofertashoqerore@gmail.com

 

Shiko gjithashtu