Urani retrograd në Demi nga 24/08/2022 deri më 23/01/2023: Cilat shenja do të gjejnë guximin për të ndryshuar jetën e tyre

Nga 24 Gushti 2022 deri më 23 Janar 2023, planeti i revolucionit, ndryshimit, rrezikut,  Urani, do të kthehet në një kurs në dukje retrograde dhe synimi i tij është të përballemi me frikën tonë, t'i kapërcejmë ato dhe të sjellë ndryshim në jetën tonë. Të lëmë pas njerëz dhe situata që nuk funksionojnë dhe të bëheni ajo që duam vërtet. Kjo nuk është vetëm në planin personal, por edhe në atë shoqëror. Megjithatë, për të arritur ndryshimin kolektiv, ne duhet së pari të ndryshojmë brenda vetes, dhe këtë dëshiron Urani i pavarur, jokonvencional dhe subversiv, i cili urren kufizimet dhe sfidon sistemet e vendosura dhe pikëpamjet konservatore. Nëse Urani do të mund të merrte formën njerëzore, ai do të ishte një aktivist i ri i shqetësuar që synon ta çojë njerëzimin në shtigje të reja dhe nuk do të merrte rrugë të lehta për të arritur ndryshimin e nevojshëm.

Sigurisht, ky ndryshim nuk do të jetë i lehtë për t'u arritur, sepse Urani është në Demi, një shenjë që e do stabilitetin dhe reagon ndaj ndryshimeve. Urani nuk ndihet rehat në Demin kufizues, prandaj edhe në këtë pozicion është në rënie. Gjithashtu Demi ka një adhurim të madh ndaj materies dhe Urani është indiferent ndaj saj dhe siç është e kuptueshme konfliktet që do të ndodhin do të jenë në shumë nivele.

Aventura fillon dhe fsheh surpriza

Për 5 muajt e ardhshëm, kur Urani do të lëvizë retrogradë në shenjën e Demit, është një mundësi për të rishqyrtuar besimet tona dhe për të parë botën dhe jetën tonë përmes një lente të re dhe çliruese. Të marrim rreziqe dhe të lëmë pas të vjetrën, duke krijuar kushtet për të renë në jetën tonë. Nëse jeni të mbërthyer në një marrëdhënie që nuk ju jep gëzim, në një punë që nuk ju shpreh dhe çdo ditë shkoni me forcë ose jetoni në një vend që ju dëshpëron ose keni miq toksikë dhe humbni kohën tuaj me ta, Urani do t'ju ndihmojë të kuptoni të vërtetën dhe t'ju japë guximin për të bërë ndryshimet e nevojshme.

Përveç dashuris  dhe ndjenjës së aventurës, Urani sjell ndryshime në sjellje dhe humor. Ajo që kërkojmë më shumë është liria personale dhe para se ta arrijmë atë jemi më të çorganizuar dhe kaotikë. Me pak fjalë, për 5 muajt e ardhshëm duhet të presim shumë sjellje reaksionare qoftë në nivel individual apo social.

Por do të jetë një periudhë ideale për të hapur mendjen, për të qenë më të hapur ndaj perspektivave dhe zhvillimeve të reja, do të kemi kuriozitet, shpikje, fleksibilitet, intuitë dhe mundësi të papritura. Do të krijojmë miqësi të reja, ndoshta me njerëz më eksentrikë që do t'i japin një ton të ri jetës sonë. Do të ketë një rritje të komunikimit në internet dhe për ata që janë të interesuar të hapin uebsajtin e tyre ose të marrin njohuri rreth kompjuterit, teknologjisë dhe shkencave të ngjashme është një periudhë e mirë.

Karakteristikat negative të rrjedhës retrograde të Uranit

Urani mund të sjellë revolucion dhe çlirim, por me të vijnë disa situata dhe sjellje të pakontrollueshme. Ndoshta do të përballemi me njerëz që e konsiderojnë lirinë e tyre më të rëndësishme dhe veprojnë në mënyrë impulsive, neurotike dhe agresive. Të imponojnë vullnetin e tyre, të tradhtojnë në emër të lirisë dhe diversitetit dhe në fund të bëhen më të “fuqishëm”.

 

Data të rëndësishme për t'u kujdesur ne planet apo nismat qe duhet te beni .

Gjatë rrjedhës së tij retrograde, Urani do të formojë shumë aspekte, por ato më kërkueset që do të krijojnë probleme dhe vështirësi janë këto:

Më 27 gusht 2022, sheshi i Uranit retrogradë ndaj Venusit është një aspekt që krijon paqëndrueshmëri emocionale dhe ne mund të jemi nervoz, absolut dhe mund të krijohen tensione dhe këputje në marrëdhëniet apo partneritetet e dashurisë. Nëse dikush na shtyp ose nuk na lejon të jemi vetvetja, mund të ndiejmë nevojën të thyejmë lidhjet tona dhe të largohemi prej tyre. Por është edhe një ditë kur mund të emocionohemi për njohjet e reja, por edhe të zhgënjehemi po aq shpejt dhe t'i ndajmë.

Më 25 tetor 2022, Hëna e Re – Eklipsi Diellor ndodh në Akrep përballë Uranit retrograd, një aspekt që mund të na bëjë rebelë pa shkak, të nxitojmë në përfundime në marrëdhëniet tona dhe të bëhemi reaktivë vetëm për t'u dalluar. Do të jemi të padurueshëm dhe nervozë, nuk do të tolerojmë asnjë kufizim, do të kërkojmë pavarësinë tonë dhe do të dëshirojmë të ndryshojmë gjithçka në jetën tonë, gjë që mund të na çojë në marrjen e vendimeve impulsive me rezultate dhe pasoja të dyshimta.

Periudha më kërkuese kur Urani retrograd do të luajë një rol vendimtar është nga data 6 deri më 9 nëntor 2022, kur aspektet e njëpasnjëshme dhe të vështira të planetit të surprizave dhe kaosit do të sjellin zhvillime tronditëse jo vetëm në jetën tonë personale, por edhe në nivelin shoqëror. , pasi kriza energjitike mund të arrijë kulmin.

Më konkretisht, më 6 nëntor 2022, Afërdita në Akrep do të formojë një opozitë ndaj Uranit retrograd në Demi dhe ndoshta ne do ta kërkojmë lirinë tonë në një mënyrë shumë egoiste dhe të padisiplinuar. Ndarjet mund të vijnë nga askund dhe po ashtu edhe zënkat. Marrëdhëniet që nuk kanë një themel të fortë do të lëkunden dhe mund të prishen. Kini kujdes edhe nga njerëzit që ju ushqejnë lepurin me petrakeli, sepse mund t'ju mashtrojnë. Për shkak se Afërdita lidhet me paratë, pasi Demi lidhet me të mirat materiale dhe Akrepi me pasurinë e nëndheshme, mund të ketë edhe debate të ashpra për burimet natyrore të pasurisë, gazin natyror dhe naftën.

Më 8 nëntor 2022, Hëna e Plotë - Eklipsi Hënor në Demi lidhet me Uranin retrograd dhe krijon nervozizëm intensiv dhe ngjarje të papritura. Të gjithë do të jenë më nervoz, më humor dhe të shqetësuar dhe mund të ketë aksidente dhe shpërthime të dhunshme. Fanatizmi dhe polarizimi do të rritet, si dhe lojërat manipuluese. Përzierja do të jetë shpërthyese dhe mund të prishë situatën si në planin personal ashtu edhe në atë shoqëror.

Më 9 nëntor 2022, Mërkuri dhe Dielli në Akrep do të kundërshtojnë Uranin retrograd në Demi dhe të gjithë do të ndihen të shqetësuar dhe nervozë. Mund të lindin situata që do të na tronditin dhe do të kenë pasoja të paparashikuara si në planin personal ashtu edhe atë financiar. Për shkak se do të mbretërojnë impulset dhe vendimet e nxituara që nuk bazohen në logjikë, do të ishte mirë të mos sfidonim fatin në këto ditë. Atmosfera do të elektrizohet, nervat do të skuqen dhe mund të rrëzohemi psikologjikisht nga presioni. Shmangni shumë kafe, alkool dhe stimulues, por edhe nxitimin në rrugë. Gjithashtu, mos iu përgjigjni sfidave dhe mos i mbivlerësoni pikat tuaja të forta.

Kush dhe si preken?

Shenjat fikse: Demi, Luani, Akrepi dhe Ujori do të preken më shumë, sepse nuk u pëlqejnë shumë ndryshimet që nuk i kanë zgjedhur vetë. Dashi impulsivë, Bricjapi, Peshorja dhe Gaforret do ta ndiejnë fort ndikimin, por për shkak se dinë të përballojnë sfidat, do të dalin më të fortë nga problemet me të cilat përballen. Sa i përket shenjave të ndryshueshme: Shigjetari, Virgjëresha, Binjakët dhe Peshqit, ata përshtaten shumë lehtë, ndaj do të mund të përballojnë çdo problem.

 

Por le të shohim ndikimin e Uranit retrograd për secilën shenjë veç e veç

 

DASHI

Ngjarjet e papritura mund t'ju nxjerrin nga zona juaj e rehatisë ose ndonjë trajtim i gabuar i së shkuarës mund t'ju kthehet përpara duke kërkuar zgjidhje. Duke qenë se do të jeni mjaft nervozë dhe impulsivë, shikoni zgjedhjet tuaja dhe mos merrni vendime të nxituara, sidomos për investimet financiare, që të mos pendoheni. Ju duhet të ndryshoni mënyrën se si i menaxhoni paratë dhe veçanërisht mënyrën se si i shpenzoni ato dhe ngadalë të mësoni se çfarë do të thotë kursim. Ju gjithashtu mund të kuptoni se jeni shumë posesiv dhe nuk i lejoni njerëzit që ju rrethojnë të marrin frymë dhe këtë do ta kuptoni nga reagimet e tyre, pasi ata do të kërkojnë më shumë liri lëvizjeje.

 

DEMI

Urani është vendosur në shenjën tuaj me premtimin për të ndryshuar jetën tuaj dhe disa prej jush e kanë kuptuar shumë mirë këtë vitet e fundit. Urani do të qëndrojë në shenjën tuaj deri në prill të vitit 2026, kështu që siç mund ta shihni, sytë tuaj kanë ende shumë për të parë. Tani që do të jetë në një kurs në dukje retrograde, më në fund do t'ju duhet të zvogëloni kokëfortësinë tuaj, të shihni gabimet e së shkuarës, të njihni çdo model negativ dhe t'i korrigjoni ato. Nëse keni ndjekur rrugën e gabuar në jetë, nëse jeni në një punë të mërzitshme ose në një marrëdhënie që nuk ju shpreh dhe jeni duke ëndërruar për diçka tjetër, nuk keni pse ta duroni atë vetëm për të mos pranuar se keni bërë një gabim. Faji juaj është që e përjetësoni atë. Filloni ndryshimin nga brenda, nga vetja, nga pamja juaj dhe ndiqni qëllimet dhe zemrën tuaj. Është e mundur që në 5 muajt e ardhshëm të zbulohet një sekret i madh në lidhje me ju!

 

BINJAKËT

Urani retrograd do të testojë pak durimin tuaj, veçanërisht kur gjërat ndodhin papritur dhe jashtë kontrollit tuaj. Në përgjithësi, do të jeni më të padurueshëm dhe sistemi juaj nervor në eksitim, por duhet të kuptoni se gjithçka ndodh kur duhet të ndodhë dhe jo kur dëshironi. Ju duhet t'i jepni vetes kohë, të filloni introspeksionin tuaj dhe të hiqni qafe çdo frikë dhe lidhje në mendjen tuaj. Gjeni sërish vetëbesimin tuaj dhe ndoshta kjo do t'ju çojë në ndryshime në vendin e punës.

 

GAFORRJA

Zakonisht jeni introvertë dhe të mbyllur në guaskën tuaj, por në 5 muajt e ardhshëm situatat që do të krijohen do ju bëjnë të dilni përpara dhe të pretendoni atë që meritoni. Dhe nëse kjo vetja juaj e re nuk pëlqehet nga ata që ju rrethojnë, nuk do të keni frikë, do të vazhdoni me grusht dhe guxim dhe do të gjeni miq dhe partnerë të rinj që do t'ju duan. Do të jeni më kreativë dhe do të përpiqeni të arrini qëllimet tuaja për të cilat keni menduar për kaq shumë kohë dhe diçka ju ka mbajtur gjithmonë prapa.

 

LUANI

Çfarëdo zgjedhje që keni bërë deri tani në jetën tuaj profesionale do të vihet në mikroskop dhe nëse nuk ju shprehin më, do të thoni lamtumirë dhe do të bëni një fillim të ri. Ju mund të merrni një rrugë tjetër karriere ose mund të kërkoni një promovim dhe nëse përpjekjet tuaja nuk vlerësohen, mund të hapni krahët diku tjetër. Ju gjithashtu mund të vendosni të bëheni të pavarur dhe të bëni diçka tuajën. Për sa i përket çështjeve personale, tani do të merrni vendimet tuaja dhe nëse lidhja juaj nuk ju kënaq, do t'i jepni fund papritur, por nëse po lundroni në një det lumturie, mund të vendosni edhe të angazhoheni.

 

VIRGJËRESHA

 Jeni krijesa të zakonit dhe rutinës dhe nuk ju pëlqejnë surprizat dhe ndryshimet e papritura. Gjithsesi, me ecurinë retrograde të Uranit nuk do i shmangni dhe në fakt do e kuptoni se janë për të mirën tuaj. Do t'ju jepet mundësia për të shqyrtuar mënyra se si mund të rrisni të ardhurat tuaja, të zgjeroni njohuritë dhe horizontet tuaja. Ndoshta edhe ju do të ktheheni në tavolina për të studiuar atë që keni dashur gjithmonë, por jeta ju çoi diku tjetër dhe më në fund do të mendoni përsëri në mënyrë krijuese.

 

PESHORJA

 Periudha e retrogradit të Uranit është e përshtatshme për të nisur një aktivitet që do të jetë i mirë për psikologjinë tuaj dhe për të rimbushur bateritë tuaja. Një hobi, stërvitje, meditim, një shëtitje në natyrë, çdo gjë që ju heq stresin. Gjithashtu, është një kohë e favorshme për t'u marrë me trashëgiminë tuaj, investimet tuaja, pasuritë tuaja të paluajtshme, por edhe mënyrën se si i menaxhoni financat që lidhen me të tjerët, si partneri ose partnerët tuaj etj. Në fakt, në këto çështje mund të keni edhe zhvillime të papritura.

 

AKREPI

 Urani retrograd ju kërkon të rivlerësoni marrëdhëniet dhe partneritetet tuaja dhe do t'ju vendosë në procesin e të kuptuarit se keni marrë kaq shumë përgjegjësi të të tjerëve që nuk janë tuajat. Sapo ta kuptoni këtë, do të reagoni, do të rebeloheni dhe disa do të vendosni kufij dhe të tjerë do të ikni nga situatat dhe njerëzit që thjesht thithin energjinë tuaj dhe përfitojnë nga ju. Do t'i kushtoni kohë vetes, nevojave tuaja dhe mund të lindin njohje të papritura në nivel personal ose profesional.

 

SHIGJETARI

 Jeni të guximshëm dhe sfidat nuk jua dobësojnë shpirtin. Por Urani retrograd do të nxjerrë papritur në plan të parë çështjet që lidhen me shëndetin dhe punën dhe do t'ju duhet të merrni vendime për të mirën tuaj. Nëse keni një jetë të përditshme rraskapitëse, një punë që nuk ju lejon të jetoni dhe zakone që dëmtojnë shëndetin tuaj, përgatituni të bëni ndryshimet që do të sjellin ekuilibër në jetën tuaj. Sepse nëse nuk i bëni vetë, Urani do të sigurohet që t'ju shkundë dhe kjo nuk do t'ju pëlqejë shumë...

 

BRICJAPI

 Jeni gjithmonë të matur dhe veproni brenda kufijve, por Urani retrogradë do të heqë të gjitha pengesat tuaja dhe do të nxjerrë në pah anën tuaj krijuese dhe aventureske. Ky version do t'ju sjellë ballë për ballë me situata të papritura dhe nuk do të jetë për një arsye të keqe. Do të njiheni me një anë tjetër të vetes që është më e relaksuar dhe spontane dhe do të pëlqeheni më shumë nga ata që ju rrethojnë. Kështu, mund të krijoni marrëdhënie me njerëz që as ju vetë nuk e prisnit të përfshiheshin dhe të ndjeni emocione të paparë.

 

UJORI

Planeti juaj sundues, Urani, fillon kursin e tij në dukje retrograde dhe deri më 23 janar 2023, kur ai kthehet në retrogradë, do të vini re se qëndrueshmëria dhe toleranca juaj për kërkesat e të tjerëve ulet. Revolucioni dhe reagimi janë në gjakun tuaj, kështu që ju do t'i vendosni kufijtë tuaj familjes tuaj, njerëzve me të cilët jetoni dhe do t'i jepni energjinë tuaj vetëm kujtdo dhe kujtdo që është i denjë. Ndoshta do të ketë ndryshime të papritura në hapësirën e shtëpisë. Ju mund të zhvendoseni, të ndryshoni vendbanimin ose të ktheheni në vendin tuaj nëse keni shkuar jashtë vendit. Por gjithashtu do të jeni më të frymëzuar dhe të gatshëm për të zbatuar idetë dhe planet që keni pasur në të kaluarën dhe nuk keni pasur kurrë kohë për t'u marrë me to.

 

PESHQIT

 Zakonisht nuk reagoni, fshihni problemet nën qilim dhe gëlltitni gjithçka që ju shqetëson që të mos bini në konflikt me të tjerët. Por tani do të gjeni zërin tuaj dhe do të kërkoni që dëshirat tuaja të dëgjohen. Do të ndiheni më të fuqizuar për të përballuar çdo problem që keni shmangur dhe do të bëni një revolucion të vogël që do t'ju lërë pa fjalë gjithashtu. Kjo do të thotë se do të largoheni nga marrëdhëniet dhe partneritetet nëse vazhdojnë t'ju bëjnë presion, nuk ju vlerësojnë dhe nuk plotësojnë nevojat tuaja dhe do të vendosni aktivitete të reja krijuese që do t'ju mbushin me gëzim dhe vitalitet. Heshtja juaj do të thyhet dhe nuk do të keni turp të thoni mendjen tuaj, të vendosni kufijtë tuaj dhe të komunikoni idetë tuaja.

Porosite tani hartën  tende personale në: 
https://www.astrologu.al/sq/parashikime-personale

Mos harroni ti bëni Like faqeve tona në Facebook

www.facebook.com/astrologu.al.JorgoPulla

www.facebook.com/www.astroshop.al.JorgoPulla

pasi dhe të bëheni pjesë në grupin tonë

www.facebook.com/groups/jorgopulla.astrologu

Për të qënë gjithnjë të informuar për ofertat dhe shortet që ne organizojmë EKSKLUZIVISHT dhe vetëm për pjestarët tanë…

Pra, do të ishte më mirë të qëndroni të qetë dhe të pretendoni qetësisht, duke kultivuar më tej talentin tuaj unik së bashku me astrologun tuaj personal në www.astrologu.al/parashikime-personale

Ju presim…

Shiko gjithashtu