Back
  /  Astrologjia   /  Planetet dhe shtepite zodiakale sot   /  Kthimi i Mërkurit në rrugtimin e tijë të drejte në Dashi

Kthimi i Mërkurit në rrugtimin e tijë të drejte në Dashi

Ja më thuaj përseri…

Mërkuri kthehet në rrugtimin e tij te drejtë  në 15 Prill në fatin e 4-të të Dashit dhe na çliron nga problemet e tij të njohura, vonesat dhe keqkuptimet. Do të qëndrojë në shenjë të Dashit të zjarrtë dhe impulsive deri më 13 maj. Por kini kujdes, sepse mund të kthehet drejtë, por për të ikur nga jeta e hijes i nevojitet  një kohë deri më 4 maj.

Për sa kohë që fatet të Dashit,do të përpiqet të korrigjojë atë që ka thyer që është ngatërruar nga fundi i Marsit deri më tani. Por basti  mbetet nëse do të ketë sukses, pasi Mërkuri në Dashi bën shumë gjëra që në fund të fundit janë fjalët e momentit dhe ne nuk jemi aq organizuar sa do të donim. Tani, megjithatë, mund të “shohim në pyll” duke u përqendruar në tërësi dhe kur bëhet fjalë për Bricjapin atëherë do të përqendrohemi në secilën “pemë” të “pyllit” tonë do jetë e veçant.

Është e qartë se erozioni i Mërkurit është gjithçka për ne, por së pari prek shenjat e kryqit impulsiv, domethënë Dashët,Gaforret,Peshoret dhe Bricjapët, dhe për ata që kanë Horoskop ose planetë të rëndësishëm (Hëna,Mërkuri,Afërdita dhe Marsi) nga data 4 deri në 29 fate. Pikëpamjet që Mërkuri do të bëjë deri sa gjendet në Dashi.

Më 7 maj, do të formojë një katror me Plutonin, një vështrim që bëni të keni argumente agresive dhe konkurruese dhe retorikë në mënyrën tuaj të komunikimit dhe do të duhet të përpiqeni fort të përqendroheni dhe të punoni me të tjerët. Mund të ketë disa konflikte në ndonjë vështirësi që mund të dalin nga mungesa e pranimit të ideve dhe vendimeve tuaja.

Më 13 maj,do të beni një takim me Uranin, një vështrim që paralajmëron të jeni shumë të kujdesshëm me marrëveshjet e reja dhe jo të vendosni nënshkrimin tuaj në mënyrë impulsive. Në marrëdhëniet tuaja personale, po rritet konkurrenca dhe imponimi i pikëpamjeve tuaja. Pra përpiquni të vendosni veten në pozicionin e tjetrit, shikoni udhëtimet tuaja dhe lëvizjet tuaja.

Lexoni më poshtë çfarë sjell Mërkuri ne rrugtimin e tij te drejtë në Dashi për shenjën tuaj.

Dashi:

Mërkuri kthehet ne rrugtimin  e tijë të drejtë ndodh  në shenjën tuaj në shtëpinë e parë të horoskopit tuaj është natyrshëm i lidhur drejtpërdrejt. Mendoheni dhe bëheni edhe më të vëmendshëm ndaj fjalëve dhe veprimeve tuaja, por kjo nuk do të thotë se do të jeni më të mbyllur, pasi aftësitë tuaja të komunikimit përsëri do të rriten! Përvoja juaj dhe informacionet që keni mbledhur gjatë fazës së prapambetjes ju kanë fuqizuar dhe tani vendosni të flisni dhe të korigjoni çdo gjë që është shtrembër në lidhjet, profesionin dhe familjen. Në të njëjtën kohë, ju u jepni mundësi të tjerëve që të marrin vendimet e tyre dhe në të njëjtën kohë ju jeni më të shqetësuar për bilancin tuaj personal. Përfundimisht, në periudhën e kaluar të jeni penduar për lëvizjet dhe vendimet, por nuk duhet të qendroni në gabimet e së kaluarës, por mësoni prej tyre dhe lëvizni përpara.

Demi:

Dashuria e Merkurit vjen në shtëpinë e dymbëdhjetë e horoskopit tuaj, dhe gjendja e dyshimeve, mendimeve dhe bisedave të pafundme me veten tuaj e cila ju kishte venë në retrospektivën e planetit, tani ndaloni dhe gjendja e humorit ndryshon. Tani mund të jeni më praktik dhe logjik për të zgjidhur çështjet tuaja dhe për të parë se çfarë qëndron në pasigurinë tuaj dhe çfarë krijon frikën që keni.Gjithashtu mund të merrni vendimin për të biseduar me një specialist nëse mendoni se keni nevojë , ose mund të vini në kontakt me fuqinë më të lartë nëpërmjet lutjes nëse kjo mënyrë funksionon më mirë për ju. Kujtoni që derisa Mërkuri të kalojë në shenjën tuaj më 13 Maj, ka shumë njerëz që flasin për ju pa e ditur ju, prandaj kini kujdes të mos jepni komente të pafavorshme!

Binjakët:

Drejtimi i guvernatorit tuaj në Mërkuri ndodh në shtëpinë e njëmbëdhjetë të horoskopit tuaj dhe izolimi social që përjetuat gjatë fazës retrospektive të planetit, ndryshon tani. Pra, rruga e mirë i guvernatorit tuaj sjell lajme dhe lajme nga miqtë dhe jeni më të hapur për të folur dhe të kaloni bukur dhe pa patur kujdes nga ta. Informata interesante mund të vijnë për t’ju ndihmuar të dalloni dhe të planifikoni më mirë projektet që dëshironi të zbatoni në bashkëpunim me të tjerët. Njohuritë e reja interesante gjithashtu do të jenë praktike dhe të dobishme në jetën tuaj. Problemet që ballafaqoheni me njerëz miqësorë, tani është koha për të zgjidhur përmes logjikës dhe diskutimit. Sidoqoftë, nuk është e domosdoshme që miqësitë që keni do të rifreskohen, por situata do të jetë e qartë një herë e përgjithmonë.

Gaforrja:

Drejtimi i Mërkurit ndodh në shtëpinë e dhjetë të horoskopit ju bën terësiht të kujdesshëm dhe të kujdesshëm në aspektin e punës dhe karierës. Periudha problematike gjatë fazës retrospektive të planetit ju ka bërë të mendoni shumë dhe të përpiqeni madje të ndryshoni pikat kyçe në mënyrën se si komunikoni dhe punoni.Jeni përball me shumë shtyrje dhe vonesa, por tani ka lajme dhe zhvillime që ndryshojnë disi deri tani gjendjen dhe mendimi juaj lëviz se si të gjeni mënyra për t’iu përshtatur fakteve të reja. Në të njëjtën kohë, një koleg ose një person i lidhur me vendin tuaj të punës do të duket shumë i dobishëm, pasi informacioni që vjen përmes tij ju jep çelësin e rastit. Në fund, skujdes çfarë thoni eprorëve tuaj në datat intesive të renditura në fillim të artikullit.

Luani:

Drejtimi i Mërkurit ndodh në shtëpinë e nentë të horoskopit tuaj dhe bën mendjen tuaj procese vjetra dhe të reja dhe ëndrrat apo ambiciet që ju keni për veten dhe të ardhmen tuaj me një vështrim të ri. Gjatë fazës retrospektive të planetit, keni mbledhur ide dhe informata nga e kaluara, dhe tani është koha kur mund të gjeni atë që mungon para se të filloni të realizoni këto ëndrra. Sqaroni dhe praktiken nga e padobishme dhe imagjinatën dhe filloni të zbatoni planet tuaja me perspektiva shumë të mira të suksesit. Flisni dhe diskutoni për aspiratat tuaja dhe merrni lajme dhe lajme nga njerëzit larg prej jush. Në të njëjtën kohë, një udhëtim që nuk u bë tani është momenti i duhur për ju që të merrni përfitime të konsiderueshme, ose për të parë një çështje për të ecur përpara.

Virgjëresha:

Drejtimi i Mërkurit, guvernatori yt, së bashku me shenjën e Binjakëve, po ndodh në shtëpinë e tetë të horoskopit tuaj, dhe tani, pas informacioneve që keni mbledhur në fazën retrospektive të planetit, bëheni shumë më të kujdesshëm në detaje që përfundimisht bëjnë dallimin dhe që mund të japin përgjigjet kryesore që ju nevojiten tani ndjenjat tuaja më të thella. Mendimi juaj tani lëviz nëpër sekretet dhe gjërat që shoqëruesi juaj fsheh dhe filloni të flisni me të, duke u përpjekur për të gjetur të vërtetën. Kjo periudhë gjithashtu favorizon disa investime të vogla në sektorin ekonomik, por është më mirë të presësh që planeti të hyjë në Demi. Megjithatë, frika dhe mendimet e pashpjegueshme që vijnë në dritë tani vijnë për të bërë vetë-analizën e angazhimeve që keni ndërmarrë. Çështjet e borxhit po lëvizin gjithashtu me lehtësi në fund!

Peshorja:

Drejtimi i Mërkurit në shtëpinë e shtatë të horoskopit tuaj dhe ju ndihmon të përqëndroheni në mënyrë të pastër dhe të arsyeshme në vëmendjen tuaj dhe mendimet tuaja mbi partnerin që keni ose mbi temën e lidhjeve në përgjithësi. Keni një kuptim të mirë se si punoni në lidhjet tuaja ndërpersonale, por edhe në sjelljen e partnerit tuaj gjatë fazës retrospektive të planetit të komunikimit, gjë që mund të ketë çuar në të vërteta të vështira. Por tani është koha për të lënë pas gjithë këtë, për të dëgjuar ftohtë dhe për të përpunuar të dhënat logjikisht.Gjithashtu mund të projektojë idetë tuaja shumë për partnerin dhe bashkëpunëtorin tuaj, dhe ajo që u thoni atyre është e qartë. Fillon një periudhë e zgjidhjes së problemeve, por kujdes ditët kur do të keni vërejte të pafavorshme me Plutonin dhe Uranin (shih fillimin e artikullit).

Akrepi:

Drejtimi i Mërkurit ndodhet në shtëpinë e gjashtë të hosorkopit dhe ju liron nga probleme të ndryshme të vogla në jetën e përditshme në përgjithësi, por edhe në rrjedhën e përditshme të ngjarjeve në vendin tuaj të punës. Teknologjia nuk është më armiku yt, dhe lehtë mund të vendosni emailin tuaj për punën, dërgoni CV-në që dëshironit dhe në përgjithësi bëni të gjitha ato që keni në programin tuaj, dhe që deri më tani është shtyrë. Tani mendimi juaj mund të përqendrohet pa pengesa dhe të japë zgjidhjet që ju nevojiten, të flisni duke i vendosur njerëzit dhe situatat në rregull dhe duke parë përmirësime në çështjet shëndetësore që keni qenë kohët e fundit. Stresi është i nënshtruar dhe ju jeni të liruar nga idetë që ju shpërqendrojnë. Së fundi, hapni hapësirën në mbulesën e jetës tuaj, hiqni qafe ato të vjetra, sepse faktet e reja vijnë së shpejti!

Shigjetari:

Drejtimi i Mërkurit ndodhet në shtëpinë e hotoskopit tuaj dhe ju bën më të hapur dhe më komunikues në çështjet e zemrës, flirtimit dhe kënaqësisë. Tani, njohurit që bëni dhe që keni vënë në rregull ndjenjat tuaja rreth fytyrave nga e kaluara juaj erotike. Tani mund të qetësoheni dhe të jepni zgjidhje praktike dhe të ndjeshme ndaj çështjeve që keni të bëni me fëmijët, por gjithashtu fillojnë të realizojnë ide që ju rregullon humorin ose bëhet më lozonjare. Financat tuaja vijnë në një kategori dhe Mërkuri ju ndihmon të kapërceni pengesat në këtë fushë dhe të merrni paratë tuaja prapa, ose mund të jepni përsëri paratë që u keni borxh disa.

Bricjapi:

Drejtimi i Mërkurit ndodhet në shtëpinë e katërt të horoskopit tuaj dhe kujtimi i së kaluarës ndalet (më në fund). Informacioni që keni mbledhur tani është i mjaftueshëm për të ndërmarrë veprime dhe të filloni praktikisht të merreni me zgjidhjet e problemeve tuaja nëpërmjet një diskutimi logjik dhe të qetë. Çështjet dhe problemet që ju kanë dëmtuar ose në punën tuaj ose në familjen tuaj, tani do të gjejnë zgjidhjen e tyre dhe do të hyjnë në një periudhë kur ndiheni më në gjendje për të përballuar pothuajse çdo gjë. Një treg ose, në përgjithësi, një lëvizje e rëndësishme që dëshironi të bëni për një pronë dhe ka hasur deri tani një numër pengesash, tani situatat shkojnë pa pengesa. Fund, bisedoni me të afërmit tuaj në një bazë më të pjekur dhe ndjeni që ju kuptojnë më mirë, por shikoni atë që thoni dhe si ja thoni kur Mërkuri është në një pozitë të pafavorshme për të bërë vështrime të vështira (shih fillimin e artikullit).

Ujori:

Drejtimi i Mërkurit ndodhet në shtëpinë e tretë të horoskopit tuaj ju bën tani më shumë komunikues dhe ju ndihmon të jeni më të hapur ndaj mendimeve dhe opinioneve që keni krijuar përmes provave që keni mbledhur gjatë fazës retrospektive të  planetit.Flisni dhe lëvizni më shumë, jeni në kontakt me vëllezërit dhe motrat ose me të afërmit tuaj dhe përpunoni shumë informacione të reja, duke i shkruar ato në një mënyrë praktike dhe të dobishme. Edhe në çështjet tuaja emocionale, tani mund të flisni më hapur me partnerin tuaj për gjithçka që ju shqetëson dhe për të shihni një përgjigje pozitive. Udhëtime do keni dhe udhëtime të shkurtra janë të favorizuara, ndani idetë tuaja me njerëzit rreth jush, ndërsa teknologjia është përsëri në anën tuaj dhe pajisja juaj ose pajisjet e komunikimit po performojnë më mirë!

Peshqit:

Drejtimi i Mërkurit ndodhet në shtëpinë e dytë të horoskopit tuaj dhe udhëheq mendimet tuaja për të gjetur mënyra dhe ide që do t’ju ndihmojnë dhe përmirësojnë gjendjen tuaj financiare. Në të njëjtën kohë, dyshimet që ju patët gjatë fazës retrospektive të  planetit ju bën të mbusheni ndoshta me pyetje për veten dhe vlerën tuaj, pasi lidhja jonë me paratë lidhet drejtpërdrejt me vetëbesimin dhe vetëvlerësimin tonë. Por tani kjo ndryshon dhe bashkë ndryshojnë edhe përditshmja juaj, punën tuaj dhe lidhjet tuaja.Gjeni zgjidhje për çeshtjet financiare dhe mënyra të zgjuara për të rritur të ardhurat tuaja. Do të paraqiten disa shpenzime në lidhje me fëmijët ose udhëtimet, por ato bëhen për kënaqësi dhe arsye të lumtur.